Culture01

شباهت های فرهنگی بین ایران و ترکیه

یکی از کشورهایی که با ایران هم مرز است ترکیه است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است. گرچه یک کشور اروپایی به حساب می آید، سنت ها و فرهنگ ترکیه همچنان تأثیرات اسلامی را حفظ کرده است و آداب و رسوم غربی را به طور کامل در بر نمی گیرد. رعایت برخی از روایات اسلامی در بین مردم آن هنوز رایج است.
ترکیه با ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان مرز مشترک دارد. با بررسی دقیق تر فرهنگ محلی، ممکن است متوجه تشابهات بین آداب و رسوم ایرانی و ترک شوید. کشف این ارتباط فرهنگی می تواند جذاب و فریبنده باشد.

شباهت های متعددی بین مردم ایران و ترکیه وجود دارد، مانند شیوه های مذاکره، آداب و رسوم هدیه دادن و سنت های ازدواج. در ادامه، عمیق‌تر به این ویژگی‌های مشترک خواهیم پرداخت.

تبادل هدایای ترکی با یکدیگر

یکی از جنبه های مشترک فرهنگ ترکی و ایرانی سنت هدیه دادن است. مانند ایرانیان، افراد ترک دریافت هدایا را گرامی می‌دارند و اغلب لباس‌های سنتی، تزئینات، صنایع دستی و اقلام لوکس را انتخاب می‌کنند.
علاوه بر این، هر دو فرهنگ سنت خرید سوغاتی را به اشتراک می گذارند. هنگام سفر، مردم ترکیه از جمع آوری سوغاتی برای هدیه به خانواده و دوستان خود لذت می برند. این سنت دلگرم کننده در میان ترک ها بسیار ارزشمند است، زیرا به آنها اجازه می دهد عشق و محبت خود را نسبت به عزیزان خود ابراز کنند.

رفت و آمدهای خانوادگی و آداب و رسوم اجتماعی

ایرانی ها و ترک ها سنت های مشترکی مانند رفت و آمد خانوادگی دارند.
ترک ها سعی می کنند به طور دوره ای با دوستان و اقوام دیدار کنند تا این سنت ارزشمند را حفظ کنند.
اگرچه بازدیدها به مرور زمان کاهش یافته است، اما ایرانی ها این رسم را از طریق گردهمایی های منظم خانوادگی برای حفظ ارتباط حفظ می کنند.
ترک ها رسم خاصی دارند که افراد غایب را در گردهمایی ها به رسمیت می شناسند و به حضور آنها احترام زیادی می گذارند.
میزبانان ترک و ایرانی هر دو مهمان نوازی از مهمانان را در اولویت قرار می دهند و برای اطمینان از راحتی آنها، مایل بیشتری را طی می کنند.
ترک‌ها و ایرانی‌ها عشق متقابلی به گردهمایی‌های شبانه دارند و اغلب گفتگوها را تا شب که زمان اجازه می‌دهد، ادامه می‌دهند.

آداب و رسوم ترکیه در مهمانی ها

مردم ترکیه برای مهمانان خود ارزش زیادی قائل هستند و به آنها احترام می گذارند و شادی خود را از طریق لباس هایشان ابراز می کنند و مهمانی های دقیقی را برای پذیرایی از آنها برنامه ریزی می کنند. این سنت برای کسانی که در ترکیه زندگی می کنند از اهمیت زیادی برخوردار است که منجر به تعهد قوی برای حفظ آن می شود.
در گذشته ایرانیان با مجالس ساده از میهمانان پذیرایی می کردند، اما این عمل کمتر رایج شده است. امروزه، اکثر ایرانیان سنت میزبانی از مجالس شاد و پر جنب و جوش، همراه با سفره های رنگارنگ و تزئینات جشن را پذیرفته اند تا خوشحالی خود را از داشتن مهمان در خانه خود نشان دهند.
یکی از جنبه های قابل توجه فرهنگ ترک، سخاوت آنها نسبت به همسایگان هنگام میزبانی مجالس بزرگ است. ترک ها اغلب ظروف پر از شیرینی و غذا را با همسایگان خود به اشتراک می گذارند که نشان دهنده پایبندی آنها به فرهنگ غنی خود که ریشه در ایران دارد است که بر مهربانی و مهمان نوازی نسبت به دیگران تأکید دارد.

آداب و رسوم ازدواج مردم ترکیه

آداب و رسوم مربوط به ازدواج در ترکیه و ایران به طور قابل توجهی در طول زمان تکامل یافته است و کمی از ریشه های سنتی خود فاصله گرفته است. در حال حاضر، مردان و زنان جوان معمولاً قبل از درگیر کردن خانواده‌هایشان، خودشان را می‌شناسند و فقط در صورتی که ارزش‌ها و دیدگاه‌های مشترکی داشته باشند، اقدام می‌کنند.
در خانواده های پدرسالار ترک، یک سنت قابل توجه تغییر نام خانوادگی زن پس از ازدواج است. این عمل در ترکیه، بسته به ترجیحات افراد ، اختیاری است.

چانه زنی

هم در ایران و هم در ترکیه، چانه زنی یک رویه رایج است. به ویژه افراد ترک به دلیل مهارت های چانه زنی قوی خود شناخته شده اند و به مذاکره حتی برای خریدهای جزئی برای تضمین تخفیف اعتقاد دارند. آنها چانه زدن را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از هر معامله می بینند، خواه یک معامله مهم باشد یا یک خرید کوچک. این هنجار فرهنگی هنگام سفر به ترکیه یا تعامل با مردم ترکیه در ایران مشهود است.

آداب و رسوم عزاداری ترکیه

عزاداری یک سنت مشترک بین ایرانیان و ترکان است. درست مانند حلوا که در مراسم عزاداری ایرانیان استفاده می شود، در بین مردم ترکیه نیز رایج است و اغلب در این مراسم حلوا تهیه می شود.
در ترکیه زمانی که شخصی از دنیا می رود رسم بر این است که اقوام و دوستان به یاد متوفی حلوا جمع می کنند و می پزند. در حالی که به نوبت حلوا را هم می زنند، خاطرات خوشی از فرد درگذشته به اشتراک می گذارند و فضیلت ها و اعمال نیک آنها را در طول عمرشان یادآور می شوند. طبق اعتقاد ترکی، این مراسم به عنوان راهی برای احترام به متوفی و طلب آمرزش از طرف آنها برای آن شخص متوفی می باشد.
در ایام عزاداری در ترکیه، دوستان و بستگان خانواده داغدار غذا می پزند و به درب منزل تحویل می دهند که نماد حمایت و همبستگی آنها در این دوران سخت است.

اهمیت موسیقی در فرهنگ ترکی 

افراد ترک نیز مانند ایرانیان، قدردانی عمیقی از موسیقی دارند و از شنیدن آن لذت می برند. در دوران اخیر، موسیقی سنتی ایرانی در کنار موسیقی ترکی با چالش‌های مختلفی مواجه بوده که باعث کاهش محبوبیت شده است. سبک های اروپایی و معاصر در ترکیه طرفداران قابل توجهی به دست آورده اند که نتیجه آن احساس جدایی از میراث موسیقی این کشور است.
صحنه موسیقی در ترکیه با ترکیبی از تأثیرات غربی، کلاسیک ایرانی، اروپایی مدرن و معاصر شکل گرفته است که عمدتاً به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه است.

فرهنگ آشپزی در ترکیه

غذاهای ترکی به دلیل تاکید بر گوشت حلال برای ایرانیان جذابیت خاصی دارد و ارزش های خود ما را در مصرف گوشت تهیه شده مطابق با شئونات اسلامی نشان می دهد.
چشم انداز آشپزی در ترکیه دارای طیف گسترده ای از غذاها است که از همه نوع غذاها استقبال می کند، یک ویژگی مشترک با ایران نیز طیف متنوعی از لذت‌های آشپزی را ارائه می‌دهد و بازدیدکنندگان زیادی را به طعم و مزه‌ها و ارائه‌های منحصربه‌فرد خود جذب می‌کند.
علاوه بر این، شباهت فرهنگ غذایی ایرانی و ترکی به وجود غذاهای سنتی نیز می رسد. ترکیه مجموعه ای از غذاهای خاص خود را ارائه می دهد که برخی از آنها شباهت زیادی به طعم های ایرانی دارند.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *